Klik venligst
ÅSIKTER 2022-04-29 KL. 14:00

Krönika: En kväll att minnas – på flera sätt

Av Stefan Pettersson

Krönika: En kväll att minnas – på flera sätt

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I början av mars började jag fundera på hur vi på Norra Halland skulle kunna stötta Ukraina. Ganska snart växte planen fram – vi ska ordna en stödgala. Men lokal och artister saknades!

Efter ett första möte med Kungsbacka Teater så växte tuppkammen lite, det här ordnar vi. Och tillsammans med teatergänget hade vi redan ett datum, 21 april, och en lista på tänkbara artister.

Saker föll på plats i rask takt och vi bestämde att vi kör. Och när biljetterna släpptes blev det snabbt utsålt på Kungsbacka Teater.
Parallellt har vi jobbat med en företagsutmaning, där lokala företag och föreningar uppmanats att skänka minst 5 000 kronor. Ett 30-tal hakade på och alla bidrag går till Unicefs verksamhet för att hjälpa nödställda i Ukraina.

Förra torsdagen var det så dags och det var med lite lagom nervositet som jag uppe på scenen satte igång galan. Och snacka om succé! Paret Åsa och Ulf Nomark guidade publiken genom kvällen på ett utmärkt sätt. Det bjöds på skratt, allvar och fantastisk musik i en bra blandning. Lovorden haglade efter galan, så det kändes extra roligt att tillsammans med teatern och övriga samarbetspartners ha arrangerat en så uppskattad gala. Och tänk att alla ställde upp utan ersättning, det värmer extra mycket i hjärtat.
Och det bästa av allt – det blev en stor summa till Unicef. När biljettintäkter, företagsutmaningen och swish-kampanjen summerats har vi fått ihop drygt 314 000 kronor! Ett stort tack till alla som deltagit på något sätt – det här gjorde vi bra.

Ha en trevlig helg.




Klik venligst
Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik
NYHETER 2026-04-23 KL. 19:00
Premium

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik

Har skänkt tre instrument till Kulturskolan

TV-klipp och nyheter

Ludvig Hallbäck uttagen till landslaget
2026-04-23 KL. 14:29
Premium

Ludvig Hallbäck uttagen till landslaget

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten
NYHETER 2026-04-22 KL. 20:00
Premium

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten

Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.