ÅSIKTER 2022-08-14 KL. 15:00

Krönika: Att få läsa utan prestationskrav

Av Filippa Andersson

Krönika: Att få läsa utan prestationskrav

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Varje sommarlov under mellanstadiet var jag och min syster med i Fyrens sommarlovsläsning. Efter skolavslutningen tog vi våra sparkcyklar ner till biblioteket för att låna så många böcker vi orkade kånka hem igen. Lyckades man läsa tio böcker innan lovet var slut fick man sin alldeles egen bok. Boken var omsorgsfullt utvald av bibliotekarierna utifrån vad för böcker man lånat under sommaren. Lasse-Majas detektivbyrå var en stående favorit, men jag kunde läsa det mesta så länge det inte handlade om övernaturliga ting så som drakar, trollspön eller annat världsfrånvänt.

Jag vill inte säga att min läsning dalade under högstadiet, men den gick från att kännas lustfylld till prestationsinriktad och skönlitteratur byttes ut mot läroböcker. I takt med att kraven i skolan ökade minskade också motivationen till att läsa på fritiden. Läste vi skönlitteratur på svensklektionerna skulle hela klassen läsa samma klassiker för att sedan ha bokcirkel och reflektera kring bokens budskap tillsammans. Vissa av oss skummade igenom veckans kapitel om kvällarna, andra kom på den briljanta idén att läsa sammanfattning av kapitlen på Wikipedia istället.
Under höstterminen i nian skulle vi läsa högstadiets sista bok och vår lärare presenterade ivrigt Kallocain. Jag tror inte riktigt hon fick den respons hon önskat från klassen för sedan fjäskade hon med att vi i slutet av terminen skulle få se filmen som belöning. Har ni sett den svartvita filmen Kallocain?

I juni tog jag examen och kommer aldrig mer behöva läsa en bok för någon annans skull. En kan ju i och för sig hävda att lärarnas läsläxor huvudsakligen var för min egen skull, men det var aldrig så det kändes. Jag kommer aldrig mer behöva läsa en bok för att klara en tenta och jag kommer aldrig mer behöva läsa så snabbt jag kan för att klara ett läsförståelsetest.
Under denna sommaren har dock en gnutta läslust väckts till liv igen, något jag nog inte känt sedan mellanstadiets sommarlovsläsning. Sedan kraven på att läsa böcker försvann från mitt liv har jag fullkomligt slukat dem (omvänd psykologi har stark effekt på mig). Jag läser på stranden, på tåget eller ännu oftare hemma i soffan. Jag köper en biografi efter den andra, helst de med fina omslag så att bokhyllan här hemma ser stilren ut. För första gången på länge kopplas läsning ihop med rofyllda sommarlovsdagar utan prestation och tidspress.


Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

TV-klipp och nyheter

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
FAMILJ 2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-30 KL. 13:17
Premium

Sporthelgen i korthet

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-01 KL. 16:00
50 år sedan: Ny väg till innerstaden
Premium | FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Åsasonen byter klubb i Tyskland

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.