ÅSIKTER 2022-05-13 KL. 11:03

Debatt: Med fokus på jämställdheten

Debatt: Med fokus på jämställdheten
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Centerkvinnornas förbundsstämma ägde rum i månadsskiftet i Karlstad. 200 deltagare, varav 150 ombud, samlades ”För jämställdhetens bästa”. Det fattades beslut om den nya politik som förbundet ska driva de närmaste två åren, bland annat ekonomisk jämställdhet och kvinnors rättstrygghet. En av de aktuella frågor i Kungsbacka som Centerkvinnorna kommer att verka för är stabil finansiering av Sveriges kvinnojourer.
Förutom de fem politiska programmen tog stämman ställning till 49 motioner, en av de motioner som gick igenom och nu är Centerkvinnornas politik var skriven av Lena Hasslöf Gustafsson och handlar om jämställd fördelning av offentligt stöd till företag.

Centerpartiets partiledare Annie Lööf höll tal, och nämnde den betydelse som Centerkvinnorna har och har haft i samhället och inom Centerrörelsen: ”I kampen för demokrati, jämställdhet och allas lika rätt har ni varit av helt avgörande betydelse.”

Nu fortsätter vi Center-kvinnor i Kungsbacka, Halland och Sverige att arbeta för att flytta fram politiken i jämställdhetsfrågor.

Karin Green och Marie Björsell
Ombud vid Centerkvinnornas förbunds-stämma för Centerkvinnorna i Kungsbacka


Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset
NYHETER 2026-02-22 KL. 17:00
Premium

Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset

– Intressant historik och japansk koppling

Klart: Så spelas elitseriekvalet
BANDY 2026-02-22 KL. 13:51
Premium

Klart: Så spelas elitseriekvalet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-02-23 KL. 10:40
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.