ÅSIKTER 2022-05-13 KL. 11:03

Debatt: Med fokus på jämställdheten

Debatt: Med fokus på jämställdheten
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Centerkvinnornas förbundsstämma ägde rum i månadsskiftet i Karlstad. 200 deltagare, varav 150 ombud, samlades ”För jämställdhetens bästa”. Det fattades beslut om den nya politik som förbundet ska driva de närmaste två åren, bland annat ekonomisk jämställdhet och kvinnors rättstrygghet. En av de aktuella frågor i Kungsbacka som Centerkvinnorna kommer att verka för är stabil finansiering av Sveriges kvinnojourer.
Förutom de fem politiska programmen tog stämman ställning till 49 motioner, en av de motioner som gick igenom och nu är Centerkvinnornas politik var skriven av Lena Hasslöf Gustafsson och handlar om jämställd fördelning av offentligt stöd till företag.

Centerpartiets partiledare Annie Lööf höll tal, och nämnde den betydelse som Centerkvinnorna har och har haft i samhället och inom Centerrörelsen: ”I kampen för demokrati, jämställdhet och allas lika rätt har ni varit av helt avgörande betydelse.”

Nu fortsätter vi Center-kvinnor i Kungsbacka, Halland och Sverige att arbeta för att flytta fram politiken i jämställdhetsfrågor.

Karin Green och Marie Björsell
Ombud vid Centerkvinnornas förbunds-stämma för Centerkvinnorna i Kungsbacka


TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.