Klik venligst
ÅSIKTER 2022-12-21 KL. 13:00

Debatt: Lögner om Ringhals stängning

Debatt: Lögner om Ringhals stängning

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

En lögn blir inte sann för att tillräckligt många upprepar den. Företrädare för landets regeringspartier borde hålla sig för goda att sprida lögner och halvsanningar om stängningen av Ringhals 1 och 2 och elprisets skenande ökning.

Snyfthistorier om frysande barn kanske går hem i stugorna. Sanningen är att stängningen skedde helt av kommersiella skäl. Investeringsbehovet för att uppgradera säkerheten till dagens standard var mycket stort.

Ägaren Vattenfall beslutade för många år sedan att avveckla reaktorerna då investeringen i ökad säkerhet inte var lönsam. Moderaterna vet mycket väl att dagens elpriskaos inte beror på vår inhemska elproduktion. Det beror på en europeisk elhandelsbörs där den dyraste sista producerade kilowattimman sätter priset.

Sverige har i många år varit nettoexportör av el till Europa. Att man eventuellt måste starta ett oljekraftverk beror på att två (planerbara?) kärnkraftsreaktorer är avställda för reparationer och underhåll. Att då göra hela frågan till en politisk fråga med populistiska halvsanningar och lögner för att vinna politiska poäng är ett reellt lågvattenmärke i debatten som inte borde höra hemma i ett forum som Sveriges riksdag.

Hans Lidén


Klik venligst
Annas konst blandar humor och allvar
FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Premium

Annas konst blandar humor och allvar

"Det måste finnas en balans"

Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-25 KL. 17:45
Punkbandet GLO gör comeback på LP
Premium | FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Annas konst blandar humor och allvar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.