NYHETER 2021-04-06 KL. 14:12

850 hallänningar smittade i påsk

Sedan 1 april har 850 hallänningar testat positivt för covid-19. Tre nya dödsfall med corona har också konstaterats. Halland toppar fortfarande listan över högst smittspridning.

850 hallänningar smittade i påsk

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Självprovtagningen för covid-19 har hållit öppet under påskhelgen, och nu kommer resultatet i antalet positiva prov. Sedan i torsdags förra veckan har 850 personer konstaterats med covid-19, och medelåldern hos de drabbade har sjunkit till 39,9 år.

Över 30 på sjukhus


Denna morgon vårdades 35 personer på sjukhus i Halland för covid-19, sex av dem på IVA. Ytterligare tre dödsfall har konstaterats sedan förra veckan.

Några nya siffror över konstaterade fall per kommun har inte kommit. Region Halland har i övrigt ännu inte kommenterat smittläget efter påsk.

Under Folkhälsomyndighetens presskonferens idag, berättade Karin Tegmark Wisell, avdelningschef. att man på nationell nivå ser ett ökat antal fall per vecka.

– Då ska man ta i beaktan att de sista dagarna förra vecka var en helgdag och kopplat till ett lov, vilket gör att motivationen till testning sjunker, och att tillgängligheten påverkas. Så den här siffran är sannolikt en viss underskattning jämfört från veckan innan, säger Karin Tegmark Wisell.

Halland toppar


Halland ligger fortfarande högst i landet när det gäller antal smittade per 100 000 invånare, de senaste 14 dagarna.

I Halland är siffran 1 147, ställt mot rikssnittet 740.

– Här (i Halland) kan man ana möjligtvis ett antal minskade fall senaste veckan, men jag vill återkoppla till att det varit påskhelg och att siffrorna därmed inte är riktigt tillförlitliga, säger Karin Tegmark Wisell och fortsätter:

– Hela landet bör ha högsta medvetenhet om den omfattande smittspridningen som finns i landet.

Mer läsning:

Vaccinbokningen öppen för fler

Mammor och barn undersöks i stor studie om covid-19

Lyckad satsning på digitala gudstjänster

 

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.