NYHETER 2020-05-08 KL. 14:11

80 personer testade för covid-19

Provtagningar på omkring 80 personer inom kommunal vård och omsorg har i dagsläget genomförts. De allra flesta har kunnat återgå till arbetet, meddelar kommunen.

80 personer testade för covid-19

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Sedan knappt två veckor har nu medarbetare inom hemtjänst, vård- och omsorgsboenden, personlig assistans samt inom hemsjukvården, testats för covid-19. Hittills har omkring 80 personer testats. Främst har det gällt personal som stannat hemma från jobbet på grund av förkylning eller med liknande symtom.

Enligt Johan Sandström, personalchef på Vård och omsorg, har intresset för att bli testad varit stort.

– Vi har ännu inte kunnat provta alla eftersom antalet prover är begränsade, men vi betar av kölistan efterhand. Antalet tester som görs är beroende av kapaciteten hos det laboratorium i Halmstad som analyserar testerna.

Lämnar inte ut


Syftet med testerna är att säkra bemanningen, och hittills har runt 90 procent av de som testats kunnat återgå i arbete.

Hur många som testat positivt lämnar kommunen dock inte ut.

– Anledningen till att de övriga tio procenten inte återgått i arbete kan bero på flera orsaker. Till exempel att de testats positivt för corona, men även att de är sjuka av en annan anledning, skriver Johan Sandström.

Utöver de medarbetare som verkar inom vården och omsorgen har samtliga i det särskilda covid-teamet testats, oavsett om de visat symtom eller inte.

Testerna visar enbart huruvida personer bär på smitta eller inte. Antikroppstester är i nuläget inget som kommunen kan erbjuda.

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.