NYHETER 2020-10-29 KL. 14:44

Västra Götaland skärper coronaråden

Västra Götalandsregionen inför skärpta råd för att förhindra spridningen av covid-19.
Även Stockholm och Östergötland inför en skärpning, och de lokala råden i Uppsala förlängs.
Det meddelades vid den myndighetsgemensamma presskonferensen på torsdagen.

Västra Götaland skärper coronaråden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Beslutet om att införa skärpta råd i Västra Götalandsregionen har fattat av Smittskydd Västra Götaland tillsammans med Folkhälsomyndigheten. Just nu diskuteras även en skärpning av råden i Halland. Där finns ännu inget beslut, men någon form av besked väntas senare i dag.

– Det är allvar nu. Smittspridningen har ökat kraftigt på kort tid och allt fler blir allvarligt sjuka. Om vi inte tar krafttag nu riskerar vi att stå inför en liknande situation som i våras. Vi måste bryta alla smittkedjor och för det behövs ytterligare åtgärder, säger smittskyddsläkare Thomas Wahlberg.

Kraftig ökning av fall


Beslutet kommer efter en kraftig ökning av antalet fall av covid-19 i regionen. Jämfört med förra veckan har antalet nya fall fördubblats och i går, den 28 oktober, vårdades 84 personer för covid på de olika sjukhusen i Västra Götaland.
Också det är nästan en fördubbling jämfört med förra veckan.

Alla som befinner sig i Västra Götaland måste följa de nya råden.
Det har också fattas beslut om att inte höja publiktaket, utan behålla det på 50 personer.

Börjar gälla i dag


De nya råden gäller till en början i tre veckor och ser likadana ut i såväl Västra Götaland som Stockholm och Östergötland. De börjar gälla i dag den 29 oktober.

 

  • Var och en bör avstå från att vistas i inomhusmiljöer där människor samlas som butiker, köpcentrum, museer, bibliotek, badhus och gym, med undantag för nödvändiga besök i exempelvis livsmedelsbutiker och apotek.


 

  • Var och en bör avstå från att delta i exempelvis möten, konserter, föreställningar, idrottsträningar, matcher och tävlingar. Detta gäller dock inte idrottsträningar för barn och unga födda 2005 eller senare.


 

  • Var och en bör, om möjligt, undvika att ha fysisk kontakt med andra personer än de som man bor med.


 

  • Alla verksamheter i regionen bör vidta åtgärder så att var och en ska kunna följa de allmänna råden vid lokala utbrott av covid-19. Detta kan exempelvis innebära att verksamheten minimerar antalet besökare vid samma tidpunkt.


 

  • Arbetsgivare bör vidta åtgärder för att anställda ska kunna följa de allmänna råden vid lokala utbrott av covid-19. Sådana åtgärder kan vara att uppmana personalen att arbeta hemifrån, erbjuda utökade förutsättningar att arbeta hemifrån och att tjänsteresor, konferenser och andra fysiska möten skjuts upp.



Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”
FOTBOLL 2025-11-05 KL. 13:36
Premium

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”

Har tagits ut i landslaget för första gången

TV-klipp och nyheter

Aranäskaptenen bemöter uppgifterna
2025-11-05 KL. 18:00
Premium

Aranäskaptenen bemöter uppgifterna

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten
FAMILJ 2025-11-04 KL. 18:00
Premium

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten

"Jag kan göra något litet för några människor"

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över
NYHETER 2025-11-04 KL. 16:30
Premium

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över

"Är ytterligare ett steg mot undergången för hackspetten"

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren
NYHETER 2025-11-04 KL. 14:30
Premium

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren

”Erfaren och kompetent”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-11-05 KL. 18:00
Aranäskaptenen bemöter uppgifterna
Premium | FOTBOLL 2025-11-05 KL. 10:00
Mardrömsbeskedet: Säsongen är över

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.