Tre poäng för Åsa i stökig match mot Råå IF. Foto: Caroline Holmgren
Det var många minuter som gick medan skånespelarna argumenterade med domarna. Under tiden visade Åsa IF upp fin fotboll och kunde plocka hem tre välförtjänta poäng.
FOTBOLL: DIVISION 3 SVG
Åsa IF – Råå IF 3–1
39 minuter var spelade. Då uppstod tumult i Råå IF:s försvar och domaren blåste. Straff för Åsa IF och chans att ta ledningen i matchen. Albin Nilsson ställde upp vid strafflinjen och sköt. Bollen dunkade stenhårt in i vänstra stolpen samtidigt som målvakten gick åt höger. Sedan studsade bollen in. 1–0 lagom till halvtid.
I den 87:e minuten utökades Åsas ledning till 3–0. Då genom en vacker uppvisning som visade precis hur samspelta laget är. Albin Nilsson kom löpande med bollen och skickade genom det vita fältet av spelare till Viktor Bohlin på högerkanten. Han hittade i sin tur Martin Larsson som skickade bollen vidare till Wilhelm Winald i boxen.
– Vi har spelat ihop länge så det sitter ju. Det är otroligt gott att vinna. Vi kämpar och är hetare än dem, säger Joakim Larsson.
Läs mer om matchen i tisdagens tidning.
Matchfakta:
Åsa IF – Råå IF 3–1 (1–0)
1–0 (41) Albin Nilsson, 2–0 (60) Markus Andersson, 3–0 (87) Wilhelm Winald, 3–1 (94)
FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret
23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna
Boende har problem med ungdomar som vandaliserar
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.




