VÅRD 2023-04-16 KL. 11:45 Tufft för Sahlgrenska – bättre i Halland
Av Kristian Alm
Sjukhusen i Västra Götaland är i kris med ett kraftigt underskott redan efter två månader. I Halland ser det bättre ut.
Hallands sjukhus ligger på plus än så länge.
Arkivfoto: Norra Halland
Det är Mölndals-Posten som gått igenom prognoserna för sjukhusen i Västra Götaland, och konstaterar att efter två månader är underskottet 459 miljoner.
Största delen ligger på Sahlgrenska som har ett minus 207 miljoner. Där har sjukhusets ordförande talat om en inflationskris och vädjat om statliga pengar.
Men sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) ger inget hopp.
– Det är inte möjligt för regeringen att komma med akutlösningar som spär på inflationen, säger hon till Mölndals-Posten.
I Halland är det däremot ett litet plus.
– Vi ligger på 17 miljoner plus efter två månader, men prognosen är väldigt osäker. Men det kommer att bli tuffare i år efter två år med överskott. Det har till stor del berott på statens pandemisatsningar, säger Christian Lidén (C), ordförande i Driftnämnden Hallands sjukhus.
Men han är än så länge inte så orolig.
– Vi räknar fortfarande med en budget i balans för helåret.