TV-klipp och nyheter

VÅRD 2023-04-20 KL. 12:45

Partier vill slopa karensdag för vårdanställda

Av Kristian Alm

Socialdemokraterna och Vänsterpartiet i Region Halland föreslår slopat karensavdrag för personal som jobbar nära patienter.

Partier vill slopa karensdag för vårdanställda
Lise-Lotte Bensköld-Olsson (S). Foto: Pressbilder.

Även om covidvågen är över uppmanas vårdpersonal som jobbar nära patienter att stanna hemma vid förkylningssymptom.
Det blir orättvis mot andra grupper som har möjlighet att jobba hemifrån, menar S och V som därför lagt en motion till Regionfullmäktige om att slopa karensdagen för vårdnära personal.
– Karensavdraget är omodernt och uppmuntrar till att gå till jobbet i stället för att vara försiktig och stanna hemma. Varken personal eller patienter gynnas av att smittor sprids, skriver Lise-Lotte Bensköld Olsson, regionråd (S), i ett pressmeddelande.
Förutom rättviseskälet, är tanken med motionen att göra vårdyrket mer attraktivt. Det finns idag en nationell brist på personal inom hälso- och sjukvården. Partierna menar att man lättare kan behålla och rekrytera personer om arbetsvillkoren förbättras.
– Sverige är ensamma i Norden om att ha ett karensavdrag. Det är orimligt att Region Hallands anställda först riskerar att bli smittade på jobbet och sen få avdrag, de har det tufft nog som det är, skriver Agnes Hultén, gruppledare (V).


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I VÅRD

Premium | VÅRD 2024-10-26 KL. 09:00
Unga med demens kan få egen avdelning
Premium | VÅRD 2024-05-21 KL. 07:00
Demensteamet krymps kraftigt
Premium | VÅRD 2024-05-17 KL. 07:45
Så många har slutat på Björkris
Premium | VÅRD 2024-05-17 KL. 07:00
Fackets larm från Björkris
Premium | VÅRD 2024-04-25 KL. 16:04
Vårdförbundet går ut i blockad

Fler nyheter

Inför kvalet – NH betygsätter Frillesåsvärvningarna
BANDY 2025-02-21 KL. 18:00
Premium

Inför kvalet – NH betygsätter Frillesåsvärvningarna

Två spelare underkänns och en får toppbetyg

TV-klipp och nyheter

Nämndernas beslut: Enhälligt positiva till förbud av lustgas
NYHETER 2025-02-21 KL. 07:45
Premium

Nämndernas beslut: Enhälligt positiva till förbud av lustgas

"Vill rädda ungdomarna"

Stort bildextra från basketdramat
SPORT 2025-02-20 KL. 23:13
Premium

Stort bildextra från basketdramat

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.