VÅRD 2023-05-07 KL. 16:45

Extra ersättning ska lösa vårdluckor

Av Kristian Alm

Bristen på sommarvikarier i vården gör nu att Region Halland lovar ytterligare ersättning till de som tar extrapass. Förlossningsvården drar ner och kan bara garantera platser för hallänningar.

Extra ersättning ska lösa vårdluckor
Förlossningsavdelningarna drar ner i sommar. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bristen på personal är värre än någonsin på Hallands sjukhus. Redan tidigare får de som jobbar under semesterperioden extra betalt, liksom föräldralediga och pensionärer som hoppar in.

Men det har inte räckt för att fylla alla luckor. Nu gör Region Halland ett nytt försök att locka med extra pengar.

Den som tar fler pass får 1 000 kronor extra för varje pass, utöver den sommarersättning man redan har.

Om en person med 35 000 kronor i grundlön tar tio extrapass skulle det innebära över 66 000 kronor i extra ersättningar.

Men facket är kritiskt. Mikael Apelquist, vice ordförande i Vårdförbundet Halland, säger till Hallandsposten:
– Hade regionen haft rätt grundbemanning så hade man inte fått det här bekymret. Vi vill att personalen ska jobba det de ska och inte mer. De som tar många extrapass kommer ju att vara helt slut.

För en del avdelningar spelar det ingen roll hur mycket extra man ger. Till exempel är bristen på barnmorskor för stor. Sommartid har Hallands förlossningsvård sina högsta födelsetal och en stor andel patienter från andra regioner.

– Vår kapacitet är cirka 75 procent jämfört med förra sommaren. Vi ser att vi kommer att kunna erbjuda en trygg och säker förlossningsvård till gravida kvinnor i Halland, men kommer få svårare att även ta emot kvinnor från andra regioner, säger Carolina Samuelsson, förvaltningschef Hallands sjukhus i ett pressmeddelande.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I VÅRD

Premium | VÅRD 2024-10-26 KL. 09:00
Unga med demens kan få egen avdelning
Premium | VÅRD 2024-05-21 KL. 07:00
Demensteamet krymps kraftigt
Premium | VÅRD 2024-05-17 KL. 07:45
Så många har slutat på Björkris
Premium | VÅRD 2024-05-17 KL. 07:00
Fackets larm från Björkris
Premium | VÅRD 2024-04-25 KL. 16:04
Vårdförbundet går ut i blockad

Fler nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

I topp: Renoverad gård från 1850-talet
2025-05-08 KL. 19:00
Premium

I topp: Renoverad gård från 1850-talet

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.