VÅRD 2022-04-07 KL. 08:00

Barnutredningar hanns inte med

Av Kristian Alm

Anmälningarna om barn som far illa har varit så många att Individ och familjeomsorg inte hunnit med. Nu kommer kritik från Inspektionen för vård och omsorg.

Barnutredningar hanns inte med
Genrefoto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Utredningar som rör skydd och stöd till barn ska ske skyndsamt, och vara klara allra senast inom fyra månader.
När en utredning dröjde anmäldes nämnden till IVO förra året. Vi ett möte med förvaltningen i december konstaterades att belastningen varit så hög att man inte hunnit med.
Det pågick då 300 utredningar och runt 30 av dem hade överskridit gränsen på fyra månader.
Förvaltningen hävdade att man inlett ett förbättringsarbete, med förstärkt styrning och ett nytt sätt att dokumentera under samtal som snabbade på processen.
Nu kräver IVO att läget i mars redovisas för att se om det blivit bättre.
Men IVO är även kritisk mot andra delar. I ett fall har ett barn upplevt att socialsekreterarna inte lyssnat tillräckligt, och i ett fall har man missat att göra en orosanmälan när man fick uppgifter som gällde ett syskon boende i en annan kommun.
Senast den 2 maj ska nämnden för Individ och familjeomsorg redovisa har man kommit till rätta med bristerna.

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
FOTBOLL 2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Husbilspremiär blev succé
NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Premium

Husbilspremiär blev succé

SMHI varnar för mer snö
NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
Premium

SMHI varnar för mer snö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-07 KL. 20:50
Plogbilarna går för högtryck
Premium | ISHOCKEY 2026-01-07 KL. 13:42
Snöovädret stoppar matchen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.