Vid kvart i ett kom ett larm om en trafikolycka på E6:an.
SOS Alarm skriver att larmet kom 12:46 och gäller flera fordon som kört in i varandra. Olyckan ska ha inträffat på E6 mellan Fjärås och Kungsbacka, i närheten av Hanhals.
– En bil hade rivit ner viltstängslet och gått av vägen, säger Lars Jostelius, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.
Räddningstjänsten hade vid klockan 13.40 lämnat platsen efter att ha märkt upp bilen.
– Den står kvar i sidan av vägen, men vi har markerat den så allmänheten inte tror det är en ny olycka.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.