NYHETER 2021-07-23 KL. 15:58

Tingsrätten friar mordmisstänkta kvinnan

Den kvinna som stått åtalad för knivmord på en man i Åsa har frikänts av Varbergs tingsrätt. Åklagaren hade krävt ett längre fängelsestraff, men enligt tingsrätten har kvinnan blivit angripen av mannen och handlat i nödvärn.

Tingsrätten friar mordmisstänkta kvinnan

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Varbergs tingsrätt har frikänt den kvinna som i slutet av januari åtalats för att ha knivmördat sin särbo i hans lägenhet i Åsa.

Kvinnan, som är i 45-årsåldern, är uppvuxen i norra Sverige och var i Åsa för att hälsa på sin pojkvän.

 

Blev angripen


Det krävdes många förhör innan kvinnan berättade för polisen vad som hänt. Hon säger att hon under lång tid blivit både fysiskt och psykiskt misshandlad av mannen. Enligt henne ska sexuellt våld även ha förekommit i relationen och det har funnits en alkoholproblematik.

Kvinnan berättar att hon kvällen den 29 januari blev angripen av pojkvännen och tvingades försvara sig.

 

Agerat i nödvärn


Hon ska ha ringt sin mamma och berättat att mannen var död och mamman ska sedan ha ringt polisen. Kvinnan blev därefter häktad på sannolika skäl misstänkt för mord.

Åklagaren har yrkat på att kvinnan skulle dömas till fängelse i 16 år för mord, men tingsrätten anser att hon agerat i nödvärn och frikänner henne.

 

Läs mer: 

Misstänkt mord – man dödad i Åsa


Kvinna begärs häktad för mordet i Åsa


Mordet i Åsa: Misstänkt kvinna kan slippa fängelse



Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

TV-klipp och nyheter

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.