JOBB & PENGAR 2020-02-14 KL. 12:02

Teknikmagasinet räddas i Kungsbacka

Teknikmagasinet lever kvar på Kungsmässan. Det säger handelskedjans VD Ulrika Göransson till Dagens Handel.

Teknikmagasinet räddas i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Kedjan meddelade den 15 januari att man går i konkurs på grund av dålig lönsamhet. Men några dagar senare köptes Teknikmagasinet av Ambia Trading Group för 41 miljoner kronor.

På torsdagen meddelade detaljhandelskedjans vd Ulrika Göransson listan över de 52 butiker som nya Teknikmagasinet tar över. 


Enigt Dagens Handel ligger ligger 14 i Stockholmsområdet, 5 i Göteborgsområdet och 2 vardera i Malmö och Linköping. Resten av butikerna är spridda över landet.


Butiken i Kungsmässan är en av dem som räddas.

Läs om konkursen...

TV-klipp och nyheter

NH betygsätter samtliga Aranässpelare
2026-05-04 KL. 19:00
Premium

NH betygsätter samtliga Aranässpelare

✔ Tre spelare underkänns ✔ "Inte samma nivå som tidigare" ✔ Hon fick högst betyg

Bildextra från helgens BMX-tävlingar
SPORT 2026-05-04 KL. 09:09
Premium

Bildextra från helgens BMX-tävlingar

Syskonen Folmanis Hahn har sporten i blodet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-04 KL. 12:11
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.