JOBB & PENGAR 2020-02-14 KL. 12:02

Teknikmagasinet räddas i Kungsbacka

Teknikmagasinet lever kvar på Kungsmässan. Det säger handelskedjans VD Ulrika Göransson till Dagens Handel.

Teknikmagasinet räddas i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Kedjan meddelade den 15 januari att man går i konkurs på grund av dålig lönsamhet. Men några dagar senare köptes Teknikmagasinet av Ambia Trading Group för 41 miljoner kronor.

På torsdagen meddelade detaljhandelskedjans vd Ulrika Göransson listan över de 52 butiker som nya Teknikmagasinet tar över. 


Enigt Dagens Handel ligger ligger 14 i Stockholmsområdet, 5 i Göteborgsområdet och 2 vardera i Malmö och Linköping. Resten av butikerna är spridda över landet.


Butiken i Kungsmässan är en av dem som räddas.

Läs om konkursen...

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-29 KL. 09:52
Premium

Sporthelgen i korthet

Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav
NYHETER 2026-06-28 KL. 16:45
Premium

Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav

Räddades av polis • Barnens reaktion • Travet blev en succé

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-29 KL. 09:52
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.