
Lindome Gif tappar sin skyttekung.
Lindome säljer sin bästa poängspelare, Ajdin Zeljkovic. Anfallaren har skrivit på för Öis, där Lindomes tidigare tränarpar Dane Ivarsson och Johan Mattsson redan finns.
Lindome Gif tappar sin skyttekung.
Efter sin succésäsong i division ett, då Zeljkovic bland annat stod för 12 mål, har det länge lutat åt att han inte kommer bli kvar hos Lindome.
– Det stämmer att vi har sålt honom. Han gjorde så pass mycket poäng förra året att det var givet att han skulle flytta vidare, säger Lindomes sportchef Anders Alö.
Det låter som at du räknade med att han skulle flytta?
– Han hade kontrakt över 2021 också, men vi räknade ändå inte med honom. Vi vill vara en klubb som kan släppa vidare spelare när det är dags.
Hur tungt tapp är det för er?
– Det är klart att det är tungt att tappa en spelare av hans kaliber. Men vi är glada för hans skull, och för egen del är det väl lite positivt också. Nu får jag verkligen chansen att sätta min egen prägel på det här laget.
Fick ni bra betalt för Zeljkovic?
– Han förlängde sitt kontrakt med oss i oktober 2020, mest för att Lindome skulle få en slant för honom, vilket var schysst. Vi kunde fått mer för honom, men också mindre, så vi är nöjda.
KOMMENTERA ARTIKELN
Håll dig till ämnet och håll en god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.