SPORT 2024-08-06 KL. 06:30

Superskräll av Bergand och lagkompisarna i OS

Av Stefan Pettersson

Sveriges bordtennisdamer stod inför en minst sagt tuff uppgift i mötet mot Hongkong – men det blev en superskräll.

Superskräll av Bergand och lagkompisarna i OS
Arkivfoto: Linda Carlsson/SBTF

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var länge oklart om Sverige ens skulle få ställa upp i OS. Men väl på plats stod Filippa Bergand och hennes lagkompisar för en rejäl skräll.

Motståndaren Hongkong tog brons på senaste VM och även vid OS i Tokyo – men i åttondelsfinalen mot Sverige tog det stopp. Sverige vann rysaren med 3–2 och spelar kvartsfinal mot Sydkorea klockan 15 på tisdagen.

– Vi ska göra samma grej som mot Hongkong. Gå in med vår kämpaglöd, göra det tillsammans och sätta press på Sydkorea, säger Filippa Bergand till Sportbladet.

Filippa Bergand spelade först dubbel tillsammans med Christina Källberg, där det blev förlust med 3–2 efter svensk ledning med 2–0. I singel förlorade Bergand med 3–0 mot Chengzhu Zhu.



Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada
NYHETER 2025-05-31 KL. 09:00
Premium

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Lämnades ensam i skogen med bara tre patroner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-05-31 KL. 18:15
Succé när MMA:n kom till stan
Premium | FOTBOLL 2025-05-31 KL. 14:03
Tappade poäng i slutsekunderna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.