TENNIS. Den anrika klubben har funnits sedan 1897. Men från förra veckan var någonting med planerna annorlunda. Istället för plastmattor låg där nu bronsfärgade grusplaner.
– Det var på tiden, säger Niklas Brywe, ordförande i SLTK.
Särö lawn tennisklubbs planer på att uppdatera tennisplanerna från hardcourt började redan för drygt sex år sedan. Men det var inte utan motstånd.
– Det har varit svårt att få enighet och förståelse i klubben, för att grus är det underlag som är bäst att spela på. Många har varit rädda för att göra om, fortsätter han.
För honom och verksamhetsansvarige Bernt Palmqvist, handlar det om att ligga rätt i tiden. Processen var lång men med tiden förstod de flesta att det var helt rätt beslut. Och nu kan SLTK äntligen stoltsera med fyra grusplaner i full size – en anläggningsprocess som tog 2,5 vecka.
– Alla spelare jag har pratat med har varit väldigt positiva, säger Bernt Palmqvist.
Men det har också handlat om kostnader, att lägga om fyra tennisplaner är en stor investering, särskilt för en ideell förening berättar Niklas Brywe.
För SLTK betyder uppgraderingen framför allt att klubben kan erbjuda medlemmarna att utvecklas. Tidigare har tävlingsspelarna fått hyra banor på andra ställen för att komma igång med grussäsongen. Förhoppningen är också att banorna ska bli mer attraktiva för andra klubbar och att de ska vilja komma till Särö för att spela och delta i tävlingar.
– På det här sättet kan vi förlänga säsongen med två månader, säger Niklas Brywe.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.