SPORT 2021-10-03 KL. 14:37

Jubel i förlängningen

Lindome IBK och Växjö vägrade släppa taget om varandra under full tid i lördagens svängiga tillställning. Men det var hemmalaget som fick sista ordet, när Andrea Sveder kunde avgöra efter förlängning.

Jubel i förlängningen
Lindome fick måljubla sju gånger mot Växjö.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



INNEBANDY. Det svängde rejält om matchen i Almåshallen. Men när Jonna Karlsson skickade in kvitteringen till 2–2 skulle Lindome inte hamna i underläge någon mer gång. Men klev ifrån gjorde de heller inte, trots att laget gick upp i en 4–2-ledning i den andra perioden.

– Det måste varit en rolig match för publiken, säger Lindomes assisterande tränare, Anders Grundin.

Tvåmålsledningen kvitterades ut, och där efter turades lagen om att göra mål. Gästerna skickade in 6–6 med mindre än minuten kvar och skickade matchen till förlängning.

– Vi gjorde ett litet misstag när de jagade kvittering och så fick de in en boll, säger Grundin.

Men i förlängningen visade Lindome styrka, och avgjorde matchen knappt tre minuter in.

– Det kändes rättvist när vi avgjorde. Jag tycker att vi var det något bättre laget och det hade varit tufft att släppa ytterligare en poäng till Växjö, säger Grundin.

Den assisterande tränaren var nöjd och framhäver hela lagets insats, men det var tre spelare som stack ut lite extra i segern.

– Ida (Samuelsson) i målet var väldigt bra. Jonna Karlsson och Therese Landén (båda tvåmålsskyttar) gjorde det riktigt bra också.

Läs fler sportnyheter här.

NYHETER 2025-05-01 KL. 17:48
Premium

"Kungsbacka sämst i landet på att behålla unga"

Oppositionsrådets kritik på 1 maj

TV-klipp och nyheter

Debatt: Cynisk bostadspolitik
2025-05-01 KL. 15:00

Debatt: Cynisk bostadspolitik

Därför stannar huvudtränaren
ISHOCKEY 2025-04-30 KL. 09:00
Premium

Därför stannar huvudtränaren

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen
NYHETER 2025-04-30 KL. 07:00
Premium

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen

Befolkningsutveckling och civilt försvar i fokus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-01 KL. 10:00
Så agerar OBK efter utvisningarna
Premium | SPORT 2025-04-30 KL. 20:00
En ny röst på rallycrosshimlen
Premium | NYHETER 2025-04-30 KL. 17:00
Rapsrutan har öppnat igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

Lennart Nellemark var 17 år när han gick med i Högerns ungdomsförbund. Sedan dess har han suttit i kommunfullmäktige i Kungsbacka och haft många viktiga uppdrag inom partiet. I dag har han varit aktiv inom Moderaterna i 80 år och tilldelades nyligen partiets förtjänsttecken för sin insats. – Det är roligt att vara en del av det som bestämmer, säger Lennart Nellemark.