Gräppås GK spelar i division 1 nästa år. Foto: Norra Halland
Lag-SM i golf avgjordes i helgen. Där slutade Gräppås GK tvåa i division 2, vilket innebär att laget spelar i division 1 nästa år.
Det var på golfbanan Kungälv-Kode GK som spelet stämde. Gräppås inledde bra och låg efter första dagen på en tredje plats. Andra dagen kunde man bygga vidare på det fina spelet och slutade alltså på en andra plats. En plats som betyder att Gräppås GK är tillbaka i division 1. Där kommer de möta Kungsbacka GK som missade uppflyttning med endast åtta slag över tre dagar. De slutade tvåa efter Kårsta GK och får fortsätta spela i division 1 även nästa år.
Gräppås GK:s lag: Elias Johansson, Fabian Wennerlöf, Adam Söderholm, Felix Asper-Karlsson, Lukas Axén och Marcus Warenius.
Kungsbacka GK:s lag: Calle Hagström, Christofer Rahm, Christoffer Skårbring, Felix Norerhaug, Hannes Rönneblad och Svante Palmgren.
Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.


