HANDBOLL 2021-06-18 KL. 17:00

Slitvargen får hedersuppdrag

Tobias Johnsson slutade. En ny lagkapten behövde utses – valet föll på Philip Jonsson som inte tvekade.

Slitvargen får hedersuppdrag
Philip Jonsson är ny lagkapten.



Tränaren Jerry Hallbäck har utsett ersättaren till Tobias Johnsson som la av efter säsongen. Att välja ny lagkapten i HK Aranäs var ett enkelt val menade tränaren och pekade på Philip Jonsson.

– Jag känner mig tillräckligt trygg för att tacka ja, det var inte så mycket att tänka på, säger han.

Blir det någon skillnad för dig?
– Jag behöver singla slant på matcherna. Rent rollmässigt på träning, på match och på taktikgenomgångar blir det inte så mycket förändring. Jag har varit rätt aktiv och pådrivande, säger Jonsson.

Ny assisterande lagkapten blir Aranäsfostrade Oscar Gentzel.

 

HK Aranäs herrar har spikat sitt försäsongsschema – det blir sju matcher innan serien drar igång. Första träningsmatchen blir mot Önnereds HK på hemmaplan den 3 augusti. Seriepremiären är den 14 september borta mot Alingsås HK.

 

Läs fler sportnyheter här.

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

Blodbrist efter snökaoset
NYHETER 2026-01-13 KL. 07:45
Premium

Blodbrist efter snökaoset

Blodbussen välkomnar fler blodgivare

Regn på ingång – och ishalka
NYHETER 2026-01-12 KL. 14:56
Premium

Regn på ingång – och ishalka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.