HANDBOLL 2021-06-18 KL. 17:00

Slitvargen får hedersuppdrag

Tobias Johnsson slutade. En ny lagkapten behövde utses – valet föll på Philip Jonsson som inte tvekade.

Slitvargen får hedersuppdrag
Philip Jonsson är ny lagkapten.



Tränaren Jerry Hallbäck har utsett ersättaren till Tobias Johnsson som la av efter säsongen. Att välja ny lagkapten i HK Aranäs var ett enkelt val menade tränaren och pekade på Philip Jonsson.

– Jag känner mig tillräckligt trygg för att tacka ja, det var inte så mycket att tänka på, säger han.

Blir det någon skillnad för dig?
– Jag behöver singla slant på matcherna. Rent rollmässigt på träning, på match och på taktikgenomgångar blir det inte så mycket förändring. Jag har varit rätt aktiv och pådrivande, säger Jonsson.

Ny assisterande lagkapten blir Aranäsfostrade Oscar Gentzel.

 

HK Aranäs herrar har spikat sitt försäsongsschema – det blir sju matcher innan serien drar igång. Första träningsmatchen blir mot Önnereds HK på hemmaplan den 3 augusti. Seriepremiären är den 14 september borta mot Alingsås HK.

 

Läs fler sportnyheter här.

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären
BANDY 2025-11-18 KL. 19:15
Premium

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären

• Varför han blev sist kvar • Oron för att sluta • Sjöaremossens betydelse

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter
NYHETER 2025-11-18 KL. 18:30
Premium

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter

Årets vintercyklister fick dubbdäck och cykelväst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Sportchefens svar om nyckeltrion
Premium | NYHETER 2025-11-19 KL. 19:00
Villa med altan och bastu mest klickad
Premium | FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Profilen blir ny sportchef i Tölö

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.