NYHETER 2021-01-05 KL. 11:01

Pfizers vaccin ställer till problem för hemtjänsten

Region Hallands planer på att låta personer med hemtjänst tillhöra den grupp som blir först ut med att vaccineras mot Covid-19 kan delvis vara på väg att gå om intet.

Pfizers vaccin ställer till problem för hemtjänsten

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Orsaken är att läkemedelsföretaget Pfizers vaccin, som hittills är det enda som godkänts för användning i Sverige, inte får transporteras efter att det förberetts för distribution till patient.

Vaccinet kan skadas


Transport av färdigblandat vaccin riskerar att ge så kallade fällningar i vaccinet vilket kan påverka vaccinets verkan.

Att blanda vaccinet på plats, hemma hos de hemtjänsttagare som ska vaccineras, går inte heller. Detta eftersom den aktuella vaccinsorten blandas i 5-6 doser åt gången. Då vaccinet inte får transporteras skulle det innebära att 4-5 vaccindoser gick till spillo varje gång en person med hemtjänst vaccinerades i sitt hem.

Hoppas på snar lösning


Regionerna uppmärksammades på problemet strax före jul. Tills det är löst kommer endast de hemtjänsttagare som för egen maskin kan ta sig till en vårdcentral att kunna vaccineras mot Covid-19.

– För de brukare som inte kan ta sig någonstans avvaktar vi vad Folkhälsomyndigheten och Läkemedelsverket säger. Men jag hoppas att det kommer en lösning inom det snaraste, säger Karin Hesselgard – chef för närsjukvården i Halland till Sveriges Radio P4 Halland.

Läs fler nyheter här

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.