Klik venligst
KONST 2020-01-12 KL. 07:00

På jakt efter borttappad tavla

Hög för att räcka från golv till tak och över två meter bred.
I samband med en spelning glömde underhållaren Ingvar Eliasson kvar en stor dekormålning.
Nu hoppas han få tillbaka den innan det är för sent.

På jakt efter borttappad tavla
Ingvar Eliasson har haft fyra lika stora målningar som han använt som scendekor. En med motiv från Blomstermåla och Nidingen har kommit bort.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var en radannons under rubriken borttappat i Norra Halland som triggade intresset: "Jag saknar en av mina stora målningar i färg från golv till tak som visar Nidingen och Blomstermåla."
En målning i den storleken är ju inte något man i vanliga fall bara råkar lägga ifrån sig någonstans. I alla fall inte så ofta.

Scendekor


Förklaringen visar sig vara att målningen varit del i en scendekor.
– Jag är ute rätt mycket och spelar dragspel och sjunger, mest för äldre. Ibland ser det väldigt tråkigt ut där man spelar, så när det har gått har jag satt upp mina tavlor, säger Ingvar Eliasson.
Han har lång yrkesbakgrund som dekoratör och fallenhet för att måla. Som scendekor har han därför haft fyra stora målningar med Kungsbackamotiv.
– De gånger det inte finns plats att hänga upp dem, har jag istället fått lägga dem någonstans bakom, i en korridor eller liknande. Sedan glömde jag kvar en. Det är ju rätt mycket som ska med efteråt, förstärkare och annat.

Letat länge


Exakt var tavlan blev kvarglömd vet Ingvar Eliasson inte. Inte heller riktigt när.
– Det är någon gång för två, tre år sedan. Jag har frågat runt och letat sedan dess, men inte hittat den. Jag fyller 85 år i januari, så tiden börjar lite grann ta slut. Det kan ju vara så att någon hittat och tagit hand om den, det tråkigaste vore om den hamnat på återvinningen, säger Ingvar Eliasson.

[embed]https://www.facebook.com/NorraHalland/videos/511503746233536/[/embed]

 

Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.