FOTBOLL 2019-08-10 KL. 22:26

Onsala hakar på i toppen

Onsala hakar på i toppen

Div 2 Västra Götaland
Onsala BK - IS Halmia 3 - 2, (3 - 2)


Onsala vann även vårmötet på Örjans Vall mot Halmia.
- Halmia är ju ett tippat topplag och ha vunnit dessa båda matcher känns därför extra roligt, säger Christoffer.

Efter att Halmia hade gjort 2-0 kom hemmalaget igång. Oliver Nåfors utnyttjade ett slarv i gästernas försvar och Tobias Johansson satte sedan kvitteringen till 2-2. Minuten före pausvilan kom också 3-2 på nick av Victor Andersson.

Matchen fick spelas Rydets plastgräs sedan nattens regn gjort gräsplanen helt vattensjuk.
- Det känns inte bra att den inte tål mer vatten, säger Christoffer.

Segern för Onsala innebär att man hänger med de övriga topplagen.
- Nu har vi en riktigt tuff match i nästa omgång då vi möter Qviding på bortaplan, säger Christoffer. Förra mötet lagen emellan vanns av Onsala.

Div 2 Västra Götaland
Onsala BK - IS Halmia 3 - 2, (3 - 2)

Målen: 0 - 1 (9), 0 - 2 (18), 1 - 2 (20) Oliver Nåfors, 2 - 2 (29) Tobias Johansson, 3 - 2 (45) Victor Andersson



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut
Premium | NYHETER 2026-08-10 KL. 12:00
Glädjebeskedet: Sommarvärmen tillbaka
Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 10:20
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.