Kända youtubers och rykande färska hamburgare visade sig vara ett lyckat koncept. När Yumi och Tomu kom för att träffa sina fans ringlade kön lång.
– Gustav och Ludvig tittade på dem hela förra året så när jag såg att de skulle komma hit passade vi på, säger deras mamma.
Det var nyöppnade Bastard Burgers som bjudit in profilerna som en del i sin invigningshelg på Kungsmässan. Barnen väntade tålmodigt på sin tur att få träffa, krama och ta en bild tillsammans med sina idoler.
Nino, 4 år, Elisa, 10 år, och Elvira, 6 år, stod långt fram i kön. De hade varit ute i god tid och väntat i 45 minuter.
– Det var roligt att träffa dem, säger de.
Gott humör
Linnea och Julia, båda 6 år, var också på gott humör.
– Jag ska säga till dem att sluta säga rackarns bananer, säger Linnea och skrattar.
Yumi och Tomu är från Uppsala och har blivit populära på Youtube genom att göra olika pranks, uppdrag och spela datorspel. De har flera hundratusen följare och vänder sig till barn, främst i åldrarna 6–9 år. Ambitionen är att skapa underhållning för barn med lite snällare tilltal än mycket annat som finns på Youtube.

Gustav och Ludvig gillar att titta på Yumi och Tomus olika upptåg.

Linnea och Julia hade koll på Youtube-profilerna.

Nino, Elias och Elvira passade på att fotograferas ihop med Tomu och Yumi.

Will, Elin, Felicia och Viktor väntade på sin tur.

Biljetter hade delats ut i förväg och kön ringlade sig lång.
Läs mer:
Restaurangen på Kungsmässan redo att ta emot gäster
"Opinionsbildning sker hela tiden"
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.


