NYHETER 2021-09-21 KL. 11:23

VM-guld till Löftaankaret

Inte ett enda drag förlorade Sverige på väg till guldet i 580 kilo mixed. Längst bak fanns 23-årige Jesper Andersson från Frillesås.
– Det är det största i karriären, det finns inget som slår det, säger han.

VM-guld till Löftaankaret
VM-guldjubel för det svenska mixed-laget-

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



DRAGKAMP. Under hemma-SM konstaterade Löftadalen DK:s ankare Jesper Andersson att det var svårt att veta hur de stod sig i konkurrensen. Detta eftersom det varit ett så pass långt tävlingsuppehåll.

När han åkte ner till Baskien i Spanien för VM var det samma sak. 23-åringen var Löftadalens enda tävlingsbidrag. I grundserien mot Schweiz, deras huvudkonkurrent, i mixed-klassen fick Jesper Andersson en föraning om vartåt det barkade.

– När starten väl gick var känslan "Okej, det här känns ruskigt bra".

Sverige vann den matchen och de tappade inte ett drag fram till finalen. På andra sidan väntade åter igen Schweiz. Ett speciellt möte, framför allt för Jesper Andersson. I de två senaste JVM så har Schweiz gått segrade i finalen mot Sverige och Jesper Andersson. Nu kom revanschen.

– Att få vinna mot Schweiz var ganska så trevligt, om man säger så, säger Jesper Andersson.

Hur känns det att vara guldmedaljör?
– Jag sa skämtsamt till en kompis att det känns som vanligt fast bättre. Det är jävligt stort, framför allt för att vi var många i laget som tävlat ihop som juniorer.

Vad avgjorde?
– Vi hade en extrem lagkänsla. Vi jobbade som en enhet och det var inte en sekund vi bommade. Vi var så pass tränade att vi orkade ha med oss huvudet hela tiden.

Hur firades guldet?
– Vi är inte en jättestor sport så det var inte så att tv stod och väntade på flygplatsen. Vi käkade ihop med laget på hotellet.

Sverige tog även guld i damklassen 540 kilo. Guldet gör att Sverige är kvalificerade till World games (som ett OS för mindre sporter) som avgörs i Birmingham, USA, nästa år.

 

Läs fler sportnyheter här.

TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.