NYHETER 2020-04-13 KL. 20:52

Visionen: Svinholmen ska bli båtcentrum

Båtförsäljningen tuffar på ordentligt, och planerna på att utveckla Svinholmens marina till ett centrum för båtentusiaster går framåt.
– Jag vill samla duktigt folk som kan driva egna företag, säger båthandlaren Edmund Jensen.

Visionen: Svinholmen ska bli båtcentrum
Edmund Jensen anar en säsong när många stannar på hemmaplan och siktar på båtliv.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Mindre plast- och aluminiumbåtar, lite större pulpetbåtar för bad och fiskeutflykter, samt cruisers för veckor till havs. När många nu planerar att semestra på hemmaplan går båtförsäljningen bra. Just nu är det dessutom lite av en ketchupeffekt. Det menar Edmund Jensen som äger och driver Jenssen och Englund Marine AB vid Svinholmen. 

– Hittills har det ökat. Jag trodde kanske på ett litet tapp, men många stannar nog hemma i sommar och tänker båt. Dessutom kom många ordar redan i höstas, och nu ska de ut. Vi provkör många av båtarna här och levererar sedan direkt till kund. Så det är mycket med transporter och annat just nu, berättar Edmund Jensen. 

Marinan är idag uppdelad på flera aktörer. Edmund Jensen har valt att fokusera på båtförsäljning, ställplatser och reparationsjobb överlåter han till andra. 

– Jag har skalat ner lite. Vinterförvaring och sjösättning sköter ett annat bolag idag. Vi säljer och servar Yamaha-motorer, men andra reparations- och verkstadsjobb sköter en annan firma här på fastigheten. Det är svårt att vara expert på allt, så jag vill hellre samla duktigt folk som kan driva egna företag, säger Edmund Jensen. Han fortsätter:

– Tanken är att göra det här till ett centrum för båtverksamhet. Här skulle kunna finnas kapell- och segelmakare, jag vill bygga en försäljningshall med mera. Och det har ju redan skett mycket, det växer hela tiden. 

 

Smått till stort


Gården rymmer allehanda båtar. En modell som blivit populär, berättar Edmund Jensen, är en mindre plastbåt där bogen går att fälla. 

– Den är jättebra om man kanske använder rullstol, eller till att köra byggmaterial eller annat gods, förklarar han. 

Men det går även iväg en hel del större båtar. Vid kajen ligger en alldeles ny så kallad kabin cruiser. 

– Den är helt ny från fabrik. Den är här för att vi ska provköra den innan vi levererar. 

Vid en flytbrygga som går att köra upp båtar på ligger en vattenskoter. 

Är det en grej som har blivit populär?
– Nja, det går lite i vågor. Men jo det har väl varit en uppsving de senaste åren. 


Flytbryggan är konstruerad så att mindre båtar och vattenskotrar kan parkeras uppe på bryggan.


 

Varifrån kommer dina kunder?
– Det är hela Sverige, men mest från Västkusten. Och en grej som vi blivit bra på och använt oss av länge är att vi kommunicerar mycket via digitala verktyg som Skype och Messenger. Helt enkelt för att vi säljer mycket på distans. Så det är inget vi har börjat med nu. 

Har du någon egen favoritbåt?
– Haha nja jag hinner inte med. Men drömmen är väl en yacht i Medelhavet. Fast egentligen så skulle svaret bli flera olika båtar - en att semestra med, en till att köra wakeboard med, och så vidare. Det finns väldigt många fina båtar, säger Edmund Jensen. 

 

 

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-09 KL. 19:00
Pysselbok ska lära barn om hotad fisk
Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.