NYHETER 2022-07-05 KL. 06:40

Villor kan få ersätta förfallna stugor

Av Christina Forlin

Majoriteten i kommunstyrelsen har svängt.
Nu ser det trots allt ut som om P-O Cristenson ska få bygga villor på tomten nära Furulidsskolan i Vallda.

Villor kan få ersätta förfallna stugor
P-O Cristenson är glad att politikerna är postitva till nya villor på hans mark. Arkivfoto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Det är klart jag är glad, det är bra att politikerna har ändrat sig, säger P-O Cristenson.
Han har försökt flera gånger förut att få bygga villor på marken vid Högekullevägen som han köpte på 80-talet. När han i början av april återigen lämnade in en ansökan om planbesked hade han inga större förhoppningar, kommunen har varit mycket restriktiv med att ge tillstånd väster om motorvägen. Men skam den som ger sig.
Majoriteten av politikerna i kommunstyrelsen sa nu ja på mötet i mitten av juni till att gå vidare med en detaljplan.
Enligt P-O Cristensen är det egentligen inte så konstigt, det är ett gammalt beslut som de nu förverkligar.
– Det finns ett protokoll från 1970-talet då marken låg i Särö kommun, och där står att området ska bebyggas.
Han tror också att kommunen kan tycka det är spännande att det ska bli så kallat självbyggeri, det vill säga att privatpersoner köper en tomt och bygger ett hus. Det har inte kommunen prioriterat tidigare.

Rivning pågår
Nu väntar en prövning i detaljplan, och exakt hur många hus som byggas är inte klart.
– Det får utkristallisera sig under arbetets gång, säger P-O Cristensen som har skissat på ungefär 20.
Han anser att området som omfattar drygt åtta hektar skogsmark och ängar blir en naturlig länk mellan villorna i Halla och Södergårdsvägen. Sedan långt tillbaka ligger där förfallna sommarstugor och de måste bort. P-O Cristensen har ett föreläggande från kommunen att de ska rivas.
– Ja, jag lovar att göra det, arbetet pågår redan men det tar tid.
Läs också: Oppositionen kritisk mot beslutet om villorna.


I de grönmarkerade områdena kring Högekullevägen i Vallda vill P-O Cristenson bygga villor.


TV-klipp och nyheter

Onsala drog ifrån i sista perioden
2025-11-16 KL. 21:44
Premium

Onsala drog ifrån i sista perioden

Segersviten bruten för Pirates
2025-11-16 KL. 17:00
Premium

Segersviten bruten för Pirates

Samordnare ska ha koll på översvämningar
NYHETER 2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-16 KL. 21:44
Onsala drog ifrån i sista perioden
Premium | SPORT 2025-11-16 KL. 17:00
Segersviten bruten för Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.