NYHETER 2022-09-15 KL. 13:00

Val i skolan när matsalen ska namnges

Av Johanna Simonsson

Dagen efter riksdagsvalet höll även Gullregnsskolan val. Eleverna fick då rösta på vad skolans matsal skulle heta.

Val i skolan när matsalen ska namnges
Ellen Alenäs, lärare på Gullregnsskolan, tycker att det är viktigt att trycka på att eleverna har rätt att hålla sin röst hemlig om de vill och att deras rött kan påverka. "Vi har inte pratat om det i de termerna men det handlar ju om rättigheter och skyldigheter". Foto: Johanna Simonsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Eleverna kom in i idrottshallen som gjorts om till vallokal. Där fick de ta ett valkuvert, hämta valsedlar, gå bakom båset, lägga ner rösten i en kartong och sedan bocka av sitt namn på klasslistan. Valbåsen och valkuverten har de fått från kommunens valsamordnare och det kändes precis som ett riksdagsval.
Från elevrådet fanns Vincent Jeppson, Sada Summer, Alexius Johansson och Wictor Turebo Karlsson på plats för att hjälpa till så valet flöt på smidigt. Alternativen till matsalens nya namn var La Bamba, GoodieFoodie och Gullköket och först ut för att rösta var förskoleelverna. När läsförmågan ställde till det var elevrådseleverna snabbt på plats för att undsätta. Ellen Alenäs, lärare på Gullregnsskolan, var också på plats för att hjälpa både elevrådseleverna och förstagångsväljarna.
– Vi vill synliggöra den demokratiska processen för eleverna på ett konkret sätt. Vi trycker också på att elevernas röst räknas och att man får hålla sin röst hemlig om man vill.
Det sistnämda är något som elevrådseleverna följde tydligt och var snabba på att uppmana om elever stod för nära de röstande.
Ellen Alenäs meddelade under tisdagen att elevrådet hade räknat rösterna och korat en vinnare.
– Det blev Restaurang GoodieFoodie, det gröna alternativet.



Clara Johansson tyckte det var roligt att få rösta och säger att hon visste innan vad hon skulle rösta på. Foto: Johanna Simonsson



Vincent Jeppson, Sada Summer, Alwxius Johansson och Wictor Turebo Karlsson är med i elverådet och såg till att valet flöt på bra. De turades om att ge valkuvert, visa vägen till valsedlarna och valbåserna och att pricka av elevernas namn när de lagt sin röst i kartongen. Foto: Johanna Simonsson


TV-klipp och nyheter

Riktig bilglädje vid Rolfsån
2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

Tränaren om vinsten:
2025-05-11 KL. 19:04
Premium

Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"

Lyckad premiär på City Rock
2025-05-11 KL. 15:00
Premium

Lyckad premiär på City Rock

Lärorikt om hemberedskap
NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-11 KL. 19:04
Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"
Premium | NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Riktig bilglädje vid Rolfsån
Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.