NYHETER 2023-04-16 KL. 17:45

Tölö scoutkår går i linje med hela Sverige

Av Anton Lorentzson

Det är inte bara Tölö scoutkår som ökar i antalet medlemmar. Faktum är att scouterna ökar över hela Sverige, och har så gjort i nio år i följd. Nu finns det över 80 500 medlemmar i scouterna i Sverige.

Tölö scoutkår går i linje med hela Sverige
Scouterna ökar för nioinde året i rad. Nu finns det över 80 500 scouter i Sverige. Pressfoto: Eva Edsjö

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För nionde året i rad växer antalet scouter i Sverige. Nu finns det över 80 500 scouter fördelat på över 1 000 kårer. Under 2022 ökade antalet medlemmar med 4 047 scouter, eller 5,4 procent. Det skriver scouterna själva i ett pressmeddelande.
– Vi har blivit bättre på att berätta om vad barn och unga faktiskt får göra i scouterna. Fler förstår att scouting är att uppleva små och stora äventyr som ger pirr i magen, puls i bröstet och vänner för livet. Och friluftstrenden håller i sig. Fler vill komma ut i naturen och då är vi ett självklart val för många föräldrar, säger Anna-Karin Hennig, en av scouternas generalsekreterare, i pressmeddelandet.

En av de kårer som har ökat mest i Sverige är Kärrtorps Scoutkår. Under förra året registrerades 166 nya medlemmar, en ökning med 62,6 procent från 2021. Kåren har nu totalt 431 medlemmar.

Den största procentuella ökningen av scouter hittar vi i Södermanlands Scoutdistrikt och S:ta Maria Eskilstuna Scoutkår. Den procentuella ökningen vad hela 1 120 procent, från tio medlemmar till 122 stycken, enligt scouternas pressmeddelande.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.