NYHETER 2023-12-18 KL. 13:30

Tjuvar slog till – två inbrott under helgen

Av Ronny Karlsson

Tjuvar har slagit till i kommunen vid flera tillfällen under gångna helgen. Såväl datorer som andra saker har stulits i samband med brotten.

Tjuvar slog till – två inbrott under helgen
En eller flera tjuvar har slagit till på flera platser i kommunen i helgen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under natten till söndag drabbades ett företag i Fjärås av ett inbrott. Två okända gärningspersoner slog till mot företaget och stal varor för mellan 30 000 och 50 000 kronor.

– En inringare slog larm, vi har just nu inga misstänkta för det brottet, säger Johanna Wernersson, stationsbefäl hos Kungsbackapolisen.

Även en föreningslokal utsattes för ett inbrott i helgen. Det skedde i centrala Kungsbacka under natten till lördag och här var det datorer som blev bytet.



BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Dubbelfesten gick i mål hos KTK

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.