Ett strömavbrott drabbar drygt 500 hushåll runt om i Kungsbacka kommun på onsdagskvällen.
Det var klockan 20.02 som Ellevio konstaterade att de hade ett pågående strömavbrott och skickade ut personal till de drabbade området.
Som mest är 514 kunder i Kungsbacka kommun drabbade. Ellevio har i nuläget ingen prognos för när strömmen beräknas vara tillbaka.
Klockan 20.57 meddelade Ellevio att det var på plats och arbetade med att hitta felet. Strömmen kan komma och gå under tiden.
Klockan 21.26 avslutat, alla kunder har strömmen tillbaka.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.