Klik venligst
NYHETER 2021-12-08 KL. 14:00

Skyddsombudet slår larm om risker

Av Christina Nordwall

Ohälsosam arbetsbelastning, en toalett för 40 medarbetare och ensamarbete trots risk för hot och våld. Nu slår skyddsombudet på Aranäsgymnasiet särskolan larm till arbetsmiljöverket.
– Det är många arbetsskador och tillbud. Nu går det inte längre. Vi från facket kände att vi behövde lämna in en anmälan, säger Camilla Loob, skyddsombud.

Skyddsombudet slår larm om risker
Camilla Loob är aktiveringspedagog och skyddsombud på Aranäsgymnasiets särskola. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Anmälan med begäran om åtgärd har lämnats in och det är en lång lista med beskrivning av risker och brister i arbetsmiljön som behöver åtgärdas. Medarbetarna på gymnasiesärskolan på Aranäs beskriver sin arbetssituation som ohållbar. Det är många sjukskrivningar, många har sömnstörningar, ont i magen och känner att de inte är delaktiga i hur arbetet utformas. De upplever också att många arbetssituationer är starkt psykiskt påfrestande.
– Det finns ingenstans att gå undan med elever som har ett utmanande beteende, säger Camilla Loob.

Fler toaletter

Arbetet innebär risk för att bli nedsmutsad av till exempel mat, avföring och kräk men det saknas omklädningsrum. Dessutom är luftkvaliteten undermålig i flera av de rum som används och dagsljuslampor saknas i rum utan fönster. Medarbetarna kan inte ta rast och cirka 40 medarbetare delar på en toalett.
Medarbetare och elever har fördubblats de senaste åren vilket innebär att det blivit trångbott i nuvarande lokaler som upplevs som dåligt anpassade för målgruppen.
– Det är mycket folk på liten yta, vi går på varandra, säger skyddsombudet.

Hot och våld

Arbetet innebär daglig risk för hot och våld för personalen som ofta arbetar ensamma tillsammans med eleverna.
– Det är mycket hot och våld, det är en utmanande målgrupp vi jobbar med, säger Camilla Loob.
Arbetsgivaren som är Kungsbacka kommun, förvaltningen för Gymnasium och arbetsmarknad, menar att åtgärdsarbete har påbörjats. Bland annat en kartläggning av den fysiska miljön men också en översyn av personbehov och hur behovet ser ut kring särskilt resurskrävande elever.
Du som skyddsombud anser att arbetsgivaren inte svarat på din begäran om åtgärd?
– Vi från fackets sida är inte nöjda med svaret från arbetsgivaren utan behöver hjälp från Arbetsmiljöverket. Nu väntar vi på att de ska utföra en inspektion så får vi se hur vi går vidare, säger Camilla Loob.


Läs förvaltningschefens svar här



Klik venligst
Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade
NYHETER 2026-03-09 KL. 20:15
Premium

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade

Mystisk igloo, gigantisk husbil och elcyklar i Pers verkstad

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-09 KL. 17:00
30 år sedan: Ny skola och hot om åtal
NYHETER 2026-03-09 KL. 16:10
Larm om farligt utsläpp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.