Klik venligst
NYHETER 2021-10-19 KL. 11:56

Skolledning tvingas att be om ursäkt

Av Kristian Alm

När ny rektor rekryterades till Furulidsskolan tyckte facket att informationen var för dålig. Nu tvingas kommunen be om skriftlig ursäkt och genomföra en utbildningsinsats om samråd.

Skolledning tvingas att be om ursäkt
Furulidsskolan. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Förra året var det stormigt på Furulidsskolan när en föräldragrupp var missnöjd med många lärarbyten och det man menade var undermålig information från ledningen.
Rektorn som hamnade i fokus bytte så småningom skola, och en ny rektor rekryterades. Men Lärarförbundet kritiserade processen och tyckte att informationen varit för dålig.
Efter en förhandling med kommunen kom man fram till en lösning. Något brott mot MBL ansågs det inte vara, i stället gick kommunen med på att be om ursäkt.
Verksamhetschef Tommy Korsell fick ta på sig arbetsgivaransvaret och skriver:
"I enlighet med den överenskommelse arbetsgivaren gjorde, 210817, med anledning av Lärarförbundets yrkanden kopplade till förhandlingsframställan gällande rekryteringsprocessen av ny rektor på Furulidskolan, vill jag som representant för arbetsgivaren Kungsbacka kommun, uttrycka en skriftlig ursäkt till Lärarförbundet representant på Furulidskolan och till Lärarförbundet centralt."
– Vi anser som arbetsgivare att vi gjort det vi skulle, men förstår att Lärarförbundet inte tycker det varit tillräckligt. Vi är inte långsinta, utan kan gärna erkänna om det brustit. Någon kritik mot den nya rektorn handlar det inte om.
Förutom ursäkten blir det även en utbildning.
– Ja, en utbildning för ledning och samverkansgrupp på skolan, och det passar ju bra nu när det är en ny rektor.

Har läget lugnat sig på Furulid?

– Jag har ju inte så många verktyg att veta vad föräldrarna tycker, men om man ska gå på principen att hälsan tiger still, så är det så. Vi satte in kraftfulla åtgärder med information och brukarpersepktiv förra hösten, och det blev ganska snabbt avdramatiserat.

Läs mer:
Hård kritik mot Furulidsskolan

Klik venligst
Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen
NYHETER 2026-09-25 KL. 07:30
Premium

Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen

"Fantastiskt, men också ansvarsfullt"

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären
HANDBOLL 2026-09-24 KL. 19:45
Premium

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären

✔ Därför återvände han ✔ Intresset från andra klubbar ✔ Förväntningarna

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text
NYHETER 2026-09-24 KL. 19:00
Premium

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text

I den nya ungdomsromanen berättas hela historien genom sms och illustrationer

Onsalakaptenen inför säsongen
SPORT 2026-09-24 KL. 15:15
Premium

Onsalakaptenen inför säsongen

✔ Piken mot lokalrivalen ✔ "Fick smaka lite" ✔ Att vara en fossil

Stor intervju med Aranäs kantlöfte
HANDBOLL 2026-09-24 KL. 11:00
Premium

Stor intervju med Aranäs kantlöfte

✔ Nyckelrollen ✔ Tuffa fjolåret ✔ Nybygget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.