NYHETER 2021-06-12 KL. 15:55

Skapade serie för att minska matsvinn

På Särö skola slängs 17 kilo mat (tallrikssvinn) varje dag. För att få eleverna att slänga mindre mat skapade Jenny Bergström, kock på skolan, och eleven Selmer Silow en tecknad serie tillsammans.

Skapade serie för att minska matsvinn

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Jag funderade på hur man kunde nå ut till eleverna. Det är förfärligt att det slängs så mycket mat och serien har blivit väldigt uppskattad, säger Jenny.

Kommunen har som mål att minska matsvinnet i förskolor- och skolor som Norra Halland tidigare skrivit om. Uppdraget har pågått i ett år och varje dag mäts matsvinnet på förskolor och skolor.

– Det slängs mest när det är elevernas favoriter som nuggets och hamburgare. Då kan tallrikssvinnet vara 25 kilo, säger Jenny Bergström.

En förklaring kan vara att eleverna tar för sig mer än de kan äta upp istället för att ta en mindre portion och sedan ta om. Kommunens mål är att minska matsvinnet i alla led, från inköp till gästens mat på tallriken.

­– Vi i köket kan påverka serverings- och kökssvinnet. Eleverna kan påverka matsvinnet på tallriken, säger Jenny.

För att nå FN:s hållbarhetsmål 2030 behöver matsvinnet närmare halveras för att hamna under 30 gram svinn per portion.

– Nu slängs 49 gram på Särö skola, säger Jenny som efter att ha varit ute och pratat i årskurs F-3 under hösten funderade över hur budskapet om hur viktigt det är att inte slänga mat skulle nå ut till eleverna.

­Samma humor


Hon började skissa på en serie och fick snart hjälp av Selmer som går i årskurs tre och är en kreativ kille. Båda gillar att måla och har samma humor visade det sig.

– Vi är lika skämtsamma, säger Selmer.

– Ja, vi har samma stil och jag tror att vi väcker varandras kreativitet, säger Jenny.

De skapade serien där figurer som miljöhjälten Släng-Inge, Inga Swinn, Ek Eksson och Matmonstret är med.

– Jag har illustrerat, Selmer har berättat vad han tycker att det ska stå och även ritat. Jag hade en tanke om en serie men hade aldrig fått ihop den utan honom. Det är lättare att nå ut med en serie än ett stapeldiagram. Barnen läser serien och blir inspirerade, säger Jenny Bergström.

– Jag tycker att i en bra serie ska det finnas någon som berättar, säger Selmer.

Vad säger de andra eleverna till dig?

– De har inte sagt något direkt till mig men jag har sett att väldigt många läser serien. Och de små barnen vill att jag ska läsa för dem, säger Selmer.

Till hösten är tanken att även få med de äldre eleverna. En tävling finns på planeringsstadiet och en annan idé är att låta eleverna spinna vidare på serien.

– Där kan de kanske vara hjältarna, säger Jenny.

Läs också:

Daglig mätning ska minska svinn

 

 

 

 

Aranäsprofilen ser ut att lämna
HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Premium

Aranäsprofilen ser ut att lämna

Från två kvadrat till egen keramikstudio
KULTUR & NÖJE 2026-05-12 KL. 16:00
Premium

Från två kvadrat till egen keramikstudio

Sanna gör debut – redo för sin första konstrunda

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-13 KL. 08:30
Därför är Tingbergsvallen stängd
Premium | NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Lek i skogen på Fritidshemmens dag

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.