Det blev en relativt lugn nyårsnatt för räddningstjänsten i år.
Räddningstjänsten Storgöteborg, som Kungsbacka tillhör, hanterade omkring 60 händelser inom Västra Räddningsregionen under dygnet. Det klassas som en relativt normal nyårsafton.
”De flesta av händelserna inträffade under natten men var relativt begränsade i omfattning och kunde snabbt hanteras”, skriver Räddningstjänsten Storgöteborg i ett pressmeddelande.
Bland larmen fanns automatiskt brandlarm och mindre bränder i containrar. Två trafikolyckor inträffade till följd av vädersituationen och inga personskador relaterade till trafikolyckorna rapporterades.
I Kungsbacka fick räddningstjänsten rycka ut vid 00-30-tiden efter larm om en gräsbrand vid Klockaregatan. Väl på plats kunde de dock inte hitta någon brand och lämnade utan åtgärder.
Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.




