NYHETER 2020-08-31 KL. 11:45

Så ska Gottskär förvandlas

Är du sugen på att tycka till om Gottskärs utveckling? Hoppas att vädret är bra den 7 september! Då är det nämligen av coronaskäl samråd utomhus vid Hamnkrogen om den nya detaljplanen.

Så ska Gottskär förvandlas
Vy av det tänkta nybygget i Gottskär från havet.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det är knepigt att få ihop alla önskemål i Gottskär. Man ska bevara den gamla miljön, förbättra trafiken och skapa både fler bostäder och företagslokaler.

Men när paret Jonas och Marianne Hillhammar för några år sedan köpte kvarteret med Hamnkrogen uppstod en ny situation där man kunde ta ett större grepp.

Nu är planen att Hamnkrogen och husen där omkring rivs. I stället vill Hillhammar bygga 75 nya bostäder, företagslokaler och ett parkeringsgarage under jord.

Stora marina


Det mest spännande är en större marina mitt emot Utholmen, där det även blir sjöbodar och en helt ny restaurangbyggnad vid strandpromenaden.

Tanken är att hålla det hela i traditionell stil. I förslaget till detaljplan står:

”Byggnadernas utformning ska ta till vara de bebyggelsetraditioner som finns i Gottskär vilket kan bidra till att stärka ortens identitet. Byggnaderna ska ha sadeltak och fasader ska vara i trä.”

Sen gäller det förstås att den nya marinan får tillstånd att byggas i de känsliga strandområdet i mot Kungsbackafjorden.

Hamn i fara


Det är en process som Kungsbacka kommunen följer med spänning, eftersom man kämpar för att i efterhand få tillstånd till den egna hamnen i Gottskärsviken. Den hänger i luften sedan det i en annan bryggprocess upptäcktes att den gamla detaljplanen inte tillåter så stora anläggningar.

Frågan är om kommunen hinner ändra detaljplanen innan det kommer rivningskrav, och om Mark och miljödomstolen anser att man kan fixa hamntillståndet i efterhand.

Nå, detaljplanen för Hillhammars projekt kan man nu i alla fall studera på kommunens hemsida eller i stadshuset. Samrådet är klockan 18 den 7 september.

TMA-bilen fick ta smällen:
NYHETER 2025-08-15 KL. 07:45
Premium

TMA-bilen fick ta smällen: "Händer alldeles för ofta"

Skyddsfordon blev påkört av lastbil på E6

Brand i husvagn vid Hede: ”Helt utbrunnen”
NYHETER 2025-08-15 KL. 06:57

Brand i husvagn vid Hede: ”Helt utbrunnen”

Räddningstjänsten larmades natten till fredag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-08-15 KL. 18:45
Möt HK Aranäs nya A-lagspelare

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.