NYHETER 2022-07-18 KL. 11:50

Rök utan eld vid torget när brandmännen övade

Av Ronny Karlsson

Många var nyfikna på röken som spred sig över torget under måndagsförmiddagen. Men röken var ofarlig och allt handlade om en övning inne i Facklan.

Rök utan eld vid torget när brandmännen övade
Andreas Sjölin på Räddningstjänsten under måndagens övning i centrala Kungsbacka. Foto: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland berättade i morse om att Facklan, huset vid torget som ska rivas i höst, ska användas som övningsplats för Räddningstjänsten.
Det hela inleddes under måndagen då flera rökdykare fick viktig träning inne i huset.
- Det är helt ofarlig rök. Vi kommer att vara här med våra olika arbetslag och öva. Det är perfekt att få en lokal i Kungsbacka, sade styrkeledaren Andreas Sjölin.
Normalt görs sådana övningar på ett övningsområde i Göteborg, men nu kan man alltså öva betydlig närmare den egna stationen.
Det var en hel del nyfikenhet på vad som egentligen hände inne i Facklan och trots att Räddningstjänsten satt upp information, så var det flera som trodde att det brann.
Övningarna kommer alltså att genomföras av fler arbetslag, och röken kommer säkert att oroa fler under sommaren och tidig höst.


Så ska duon locka nya gäster till hotellet
NYHETER 2026-02-21 KL. 09:00
Premium

Så ska duon locka nya gäster till hotellet

Henrik och Jörgen har många järn i elden

Träffpunkt rivs och samvaron splittras
NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Premium

Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Äldre upprörda över chockbesked utan dialog

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-21 KL. 13:55
Så tycker Kungsbackaborna om snön

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.