NYHETER 2022-07-18 KL. 11:50

Rök utan eld vid torget när brandmännen övade

Av Ronny Karlsson

Många var nyfikna på röken som spred sig över torget under måndagsförmiddagen. Men röken var ofarlig och allt handlade om en övning inne i Facklan.

Rök utan eld vid torget när brandmännen övade
Andreas Sjölin på Räddningstjänsten under måndagens övning i centrala Kungsbacka. Foto: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland berättade i morse om att Facklan, huset vid torget som ska rivas i höst, ska användas som övningsplats för Räddningstjänsten.
Det hela inleddes under måndagen då flera rökdykare fick viktig träning inne i huset.
- Det är helt ofarlig rök. Vi kommer att vara här med våra olika arbetslag och öva. Det är perfekt att få en lokal i Kungsbacka, sade styrkeledaren Andreas Sjölin.
Normalt görs sådana övningar på ett övningsområde i Göteborg, men nu kan man alltså öva betydlig närmare den egna stationen.
Det var en hel del nyfikenhet på vad som egentligen hände inne i Facklan och trots att Räddningstjänsten satt upp information, så var det flera som trodde att det brann.
Övningarna kommer alltså att genomföras av fler arbetslag, och röken kommer säkert att oroa fler under sommaren och tidig höst.


NYHETER 2026-03-29 KL. 17:30
Premium

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Marie flydde från våld och blev coach – arrangerar egen mässa

TV-klipp och nyheter

Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.