NYHETER 2023-01-25 KL. 10:17

Robinson-profil nära att dö

Av Christina Wagner

Nicklas "Nick" Söderblom som medverkat i Robinson har drabbats av en hjärtinfarkt. Det skriver han på instagram.

Robinson-profil nära att dö
Nick Söderblom från Robinson 2019 drabbades av en hjärtinfarkt för någon vecka sedan. Foto: TV4/C more

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

57-årige Nicklas Söderblom från Kungsbacka blev känd med svenska folket när han medverkade i Robinson 2019. Han har alltid tränat och varit i god form, men berättar för Aftonbladet att han fick en hjärtinfarkt för någon vecka sedan. Han kände att något var fel i bilen i Spanien. Först ville Nicklas Söderblom inte åka in till sjukhuset då han trodde att han inbillade sig.
– Läkaren sa att hade jag inte varit vältränad och kommit in i tid hade jag kanske dött, säger han till Aftonbladet.
Att han ändå åkte in till sjukhuset var avgörande, då han fick opereras och läggas in.
– Jag är ganska lugn i mig själv, men när man ligger på akuten och det står 15 personer som ska in med slangar och tuber och man skriver på signatur för att opereras, då är man inte så kaxig liksom, säger han till Aftonbladet.
Läkarna kunde inte säga varför han blev sjuk. Nu mår han bra och har fått medicin som han ska ta resten av livet.
När han medverkade i Robinson fick han också problem med hjärtat efter att ha gått ner över 30 kilo på tio veckor, men det var annorlunda.
– Det här är ju något helt annat. Det som skrämmer mig mest är ju att jag har tagit hand om min kropp hela mitt liv. När man känner sig i toppform men ändå blir sjuk, så blir man rätt chockad faktiskt.
– Är tacksam för ännu ett nytt liv. Hur många försök får man? skriver Nicklas Söderblom på instagram.


Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott
FAMILJ 2025-11-20 KL. 21:00
Premium

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott

Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad

TV-klipp och nyheter

Här är årets medarbetare i Kungsbacka
2025-11-20 KL. 20:00
Premium

Här är årets medarbetare i Kungsbacka

Sportchefens svar om nyckeltrion
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Premium

Sportchefens svar om nyckeltrion

Profilen blir ny sportchef i Tölö
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Premium

Profilen blir ny sportchef i Tölö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.