NYHETER 2024-10-07 KL. 08:13

Polisen tystlåten efter skjutningen: "Mycket information att bearbeta"

Av Johanna Simonsson

Polisen fortsätter sitt intensiva arbete dagen efter skjutningen på Kungsmässan.
– Det är fullt pådrag i utredningsspåret och vi har mycket information att bearbeta, säger Jens Andersson, polisens presstalesperson i region Väst.

Polisen tystlåten efter skjutningen:
Efter skjutningen på Kungsmässan på söndagen fortsätter polisen sitt arbete. Foto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var kaosartade scener när skott avlossades på Kungsmässan strax efter klockan 15 på söndagen. Polisens hade många resurser på plats och arbetade intensivt.

– I en sån här händelse skickar vi ut ett stort antal resurser. Här fanns det hot om dödligt våld och ett grovt brott som begåtts så det var såklart mycket poliser på plats, säger Jens Andersson, polisens presstalesperson i region Väst.

Under natten har polisen arbetat med att samla in och bearbeta information. En teknisk undersökning har också genomförts, men polisen kan i nuläget inte ge mycket uppdateringar.

– Det jag kan säga är att vi har ett stort antal vittnesuppgifter som ska bearbetas. Vi har inre spaning som bedrivs kring de uppgifter vi har kring gärningspersonen. Vi fortsätter jobba intensivt, säger Jens Andersson.

Arbetet kommer även fortsätta under måndagen med fler förhör och kartläggning.

– I ett inledande skede är det mycket information som vi ska gå igenom. Vi har massa pusselbitar och ska försöka lägga det här pusslet. Det arbetet kommer vi fortsätta med. Då handlar det bland annat om att kartlägga den misstänkta och hålla fler förhör.

Det har cirkulerat uppgifter om att händelsen ska ha kopplingar till gängkriminalitet, men det är ingenting som Jens Andersson kan kommentera i nuläget. I nuläget kan polisen heller inte svara på om någon mer är misstänkt i ärendet eller eventuellt motiv.

Polisen utreder fortsatt händelsen som försök till mord.

Polisen kommer även vara på plats vid Kungsmässan under måndagen.

– Vi kommer vara där i trygghetsskapande syfte och svara på frågor.

Läs även: Efter skjutningen – polisen hoppas på fler vittnen

Se filmen när misstänkt man förs bort av polis

De blev vittnen på Kungsmässan: "Alla sprang ut i panik"

Se filmen när misstänkt man förs bort av polis" target="_blank">

Uppgifter – skjutningen har koppling till gäng

TV: Så jobbar polisen efter skjutningen på Kungsmässan

Krisgrupp aktiverad – ska stötta efter skjutningen



Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka
SPORT 2026-07-30 KL. 18:00
Premium

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka

Så är läget i lokala lagen inför hösten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.