NYHETER 2026-02-23 KL. 11:00

Plusgrader efter kalla veckor – så blir vädret i veckan

Av Ronny Karlsson

Efter flera veckor med minusgrader blev det plötsligt slaskväder i Kungsbacka. Så här ser prognosen ut för den här veckan.

Plusgrader efter kalla veckor – så blir vädret i veckan
Sakta men säkert kommer snön att töa bort under veckan om SMHI:s prognos för veckan stämmer. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vintern hade ett fast grepp om Kungsbacka under flera veckor. Under helgen både snöade och blåste det kraftigt och väglaget var riktigt halt.

Men under söndagen ställde det om, och en hel del snö har redan blivit till slak och vatten.

Snön kommer dessutom att fortsätta smälta bort under veckan. SMHI:s prognos talar nämligen om plusgrader under hela veckan.

Prognosen pekar mot att det blir ett par plusgrader under de kommande dagarna, och sedan uppemot fem till sex plusgrader senare i veckan.

Det väntar regniga dagar men framåt helgen kan solen vara tillbaka, i alla fall under delar av dagarna. Räkna inte med någon sol före torsdag.

Det blir fortfarande nära nollstrecket på nätterna, så det finns all anledning att ta det lugnt ute på vägarna, inte minst i morgontrafiken.



Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
NYHETER 2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-11 KL. 10:00
NH-sporten tippar VM

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.