Den 29 maj går startskottet för den digitala handelsplattformen Wolt i Kungsbacka. Där kommer Kungsbackabor att kunna välja bland restauranger och butiker.
- Det känns väldigt kul att vi lanserar vår tjänst i Kungsbacka, säger Johan Grönvall, vd på Wolt, i ett pressmeddelande.
Han menar att företagets vision är att göra varje stad till en bättre och gladare plats att leva i. Det omfattar allt från att öka försäljningen för restauranger och butiker som är anslutna till plattformen och att skapa nya arbetstillfällen för de kurirpartners som utför leveranserna.
– Men det handlar också om att förenkla för kunder att beställa mat från favoritrestauranger eller göra det möjligt att spara tid genom att exempelvis beställa hem matkassar från livsmedelsbutiker, säger Johan Grönvall.
25 kurirer
Några av de restauranger som är med från start är Nippon Sushi, Pizzeria Mario och Restaurang Ester och när verksamheten drar i gång i Kungsbacka har man kontrakterat cirka 25 personer som kommer att ha hand om leveranserna. De kommer att arbeta som egna företagare eller frilansare.
Wolt finns representerad i 30 svenska städer och kommer under året 2024 att etablera sig i flera nya städer i Sverige.
Både farfar och pappa jobbade med bommar och tåg
I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.