NYHETER 2023-03-03 KL. 06:50

Olyckor på E6 – förare misstänkt för drograttfylla

Av Ronny Karlsson

Det är långa köer och ett körfält avstängt på E6 under fredagsmorgonen. Anledningen är två olika trafikolyckor som inträffat under morgonen

Olyckor på E6 – förare misstänkt för drograttfylla
En olycka på E6 skapar långa köer. Foto: Läsarbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den första olyckan inträffade tidigt på morgonen och det handlar om E6 i södergående riktning som är avstängd i höjd med Hanhals. Det är långa köer vid platsen och Räddningstjänsten har flera enheter på plats för att ta hand om olyckan.

Det finns än så länge inga uppgifter om eventuella personskador. Enligt polisens hemsida ska tre personer ha färdats i bilen. Föraren, en ung man i 18-årsåldern, är nu misstänkt för drograttfylleri samt vårdslöshet i trafik.

Dessutom skedde ännu en olycka på nästan samma plats lite senare, och det skapade förstås också trafikproblem. Räddningstjänsten ska nu ha lämnat den ena olyckan, men är kvar på den andra. Inte heller vid den andra olyckan finns uppgifter om några skadade personer.

Vid 7.40 på morgonen var fortfarande ett körfält avstängt.
– Vi är på väg att lämna platsen, men det går väldigt långsamt i trafiken. Dessutom är det bärgare på väg, säger bettina Svensson på Räddningstjänstens ledningscentral.

De långa köerna gör också att morgonpendlare försöka hitta andra vägar för att ta sig söderut. Det är mycket halt på vägarna och dessutom en tät dimma på vissa platser, så det är klokt att ta det extra försiktigt i trafiken den här morgonen. Enligt sajten trafiken.nu ska vägen vara avstängd fram till klockan 09.00.


TV-klipp och nyheter

Riktig bilglädje vid Rolfsån
2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

Tränaren om vinsten:
2025-05-11 KL. 19:04
Premium

Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"

Lyckad premiär på City Rock
2025-05-11 KL. 15:00
Premium

Lyckad premiär på City Rock

Lärorikt om hemberedskap
NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-11 KL. 19:04
Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"
Premium | NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Riktig bilglädje vid Rolfsån
Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.