NYHETER 2024-09-06 KL. 17:00

Olovlig körning för 13:e gången - nu väntar fängelse

Av Ronny Karlsson

13 gånger har mannen ertappats med att köra bil utan att ha rätt till det. Senaste gången var i Frillesås och nu väntar fängelse.

Olovlig körning för 13:e gången - nu väntar fängelse
En man i 50-årsåldern döms för grov olovlig körning för 13:e gången. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen, som är i 50-årsåldern, har tidigare dömts för grov olovlig körning. 2022 dömdes han av Hovrätten för Västra Sverige till fängelse i tre månader, bland annat för tolv fall av grov olovlig körning.

Men det straffet har inte fått mannen att sluta köra bil. I juni i år var det dags igen, då han stoppades på E6 i höjd med Frillesås.

Även denna gång ledde det till åtal, och tingsrätten i Varberg menar i sin dom att mannens historia med samma typ av brottslighet gör att böter inte kan ses som ett tillräckligt avskräckande straff.

I stället döms mannen till fängelse i en månad för grov olovlig körning.



Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara
KULTUR & NÖJE 2026-04-10 KL. 19:15
Premium

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara

Annelie ger ut ungdomsbok om att hitta sig själv

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-12 KL. 12:29
Passiv start fällde laget i premiären
Premium | NYHETER 2026-04-11 KL. 16:30
Onsalas herrjuniorer håller kusten ren

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.