NYHETER 2023-05-26 KL. 07:00

Ölfestival ställs in – för få biljetter sålda

Av Ronny Karlsson

Första året gick det riktigt bra. Men nu ställs årets ölfestival på Tjolöholm in på grund av för få sålda biljetter.

Ölfestival ställs in – för få biljetter sålda
Nellie Tomé och Diana Rios frpn Odd Island Brewing på förra årets festival. I år blir det ingen ölfestival vid Tjolöholm. Arkivbild: Norra Halland

Idén till festivalen kom från Christian Figved på Akia brygghus och David Dagemark, som då jobbade på Tjolöholm. Premiären förra sommaren var klart lovande med en hel del besökare och ett antal bryggerier på plats.

2-3 juni var det tänkt att den andra upplagen av festivalen skulle genomföras. Men så blir det alltså inte.

Anledningen är att det har sålts för få biljetter.
– Det är skittråkigt. Jag har pratat med utställarna och som tur var hade de utländska gästerna avbokningsbara biljetter, säger Figved.

Festivalen skulle ha genomförts med ett pass på fredagen och två på lördagen. Men det låga intresset gör att det inte blir något alls med öleventet på Tjolöholm.

Det är heller inte aktuellt med ett nytt datum senare i år.
– Jag vet faktiskt inte om det blir av någon mer gång, säger Figved.

I samband med festivalen var det tänkt att Akia också skulle ha evenemang med utvalda bryggerier på sin nystartade pub i innerstaden. Men det kommer att ske längre fram i år.
– Jag har pratat med Närke Kulturbryggeri och vi har sagt att de kommer hit senare i år.

Figved är lite förvånad över att det har sålts så lite biljetter.
– Jag tyckte att det var jättebra i fjol och det var spännande att göra en ölfestival på en lite annorlunda plats, säger han.




Kraftigt underskott i regionbudgeten
VÅRD 2023-06-02 KL. 18:00

Kraftigt underskott i regionbudgeten

Men alla överens om satsning på arbetsskor

SENASTE TV-NYHETERNA

SOS Alarm hyllar unga killarnas insats
NYHETER 2023-06-02 KL. 07:30

SOS Alarm hyllar unga killarnas insats

Stannar i Häcken och hyllar Rybrink:
FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:12
Premium

Stannar i Häcken och hyllar Rybrink: "Redo för landslaget"

Avlidna vännens kläder ger stöd till familj från Eritrea
NYHETER 2023-06-01 KL. 21:00
Premium

Avlidna vännens kläder ger stöd till familj från Eritrea

Smygpremiär för nya kaféet vid släktgård
NYHETER 2023-06-01 KL. 19:00
Premium

Smygpremiär för nya kaféet vid släktgård

Efter en lysande tävling kom glädjebeskedet
SPORT 2023-06-01 KL. 17:18
Premium

Efter en lysande tävling kom glädjebeskedet

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | TRAFIK 2023-06-02 KL. 11:45
Tågtunnel inget realistiskt alternativ

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Dyrare pendla till övriga Halland

Dyrare pendla till övriga Halland

Från i april gjorde Hallandstrafiken om zonsystemet kraftigt. Det innebar en förenkling och billigare resor för många hallänningar. Men för kungsbackabor som pendlar söderut kan det bli tusentals kronor dyrare varje år.