”Vattnet från Mölndal smakar mögel!” Det tycker en boende i Anneberg som undrar när hon får tillbaka det underbara Lygnernvattnet.
På grund av torkan köper nämlöigen Kungsbacka just nu vatten från Mölndal genom en reservvattenledning.
Men något tydligt svar finns inte, meddelar Ulrika Haij, verksamhetschef på Teknik.
”Så länge vi har den extremt ansträngda dricksvattensituationen, torkan och avsaknaden av ett långvarigt ihållande regn, så kommer kommunen ha bevattningsförbud och vi kommer köpa in reservvatten från Mölndal.”
Och det kan bli värre:
”Ett scenario är om Mölndals Stad skulle behöva gå ut med ett eget bevattningsförbud, i så fall kommer vi inte kunna fortsätta köpa vatten av dem.”
"Nästa gång är det inte grindstolparna, nästa gång är det barnen"
Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.