NYHETER 2025-11-03 KL. 07:49

Olycka – bilar i krock på Göteborgsvägen

Av Ronny Karlsson, Johanna Simonsson

En ny trafikolycka har inträffat i Kungsbacka under måndagsmorgonen. Den här gången ska det vara bilar som krockat på Göteborgsvägen.

Olycka – bilar i krock på Göteborgsvägen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det första larmet under morgonen handlade om en olycka på E6 vid 06.30-tiden.

07.41 kom sedan ett larm till om en trafikolycka. Det handlar då enligt de första rapporterna om en olycka på Annebergsvägen vid Anneberg.

– Det är en kollision. Vi är på väg fram till platsen, säger Björn Van der Kaj, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg, klockan 07.45.

Klockan 08 var räddningstjänsten framme på platsen.

– Det är tre personbilar som har krockat. Vi är på plats och vägen är helt avstängd, säger Anders Helmborn, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Prognosen är satt till klockan 08:45.

– Vi ska sanera och flytta undan bilarna, säger Anders Helmborn.



Succé när hundar spred glädje på boendet
NYHETER 2025-11-02 KL. 17:45
Premium

Succé när hundar spred glädje på boendet

"De flesta blir ju glada av att få träffa djur"

Strömavbrott: Över 800 utan el
NYHETER 2025-11-02 KL. 09:02
Premium

Strömavbrott: Över 800 utan el

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-03 KL. 12:03
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.