Det är mycket vatten på skolgårdar och förskolegårdar, och kommunen har uppmanat skolorna att vara uppmärksamma.
– De får göra en bedömning om det är farligt för barnen eller inte, säger Mats Söderström, fastighetschef på förvaltningen för Service i Kungsbacka kommun.
Regnet som vräkt in över Kungsbacka har ställt till det på flera håll i kommunen.
– Vi har fått in rapporter från Onsala, Fjärås och Åsa. Men vi har inte fått in något vatten i kommunens fastigheter än så länge, säger Mats Söderström.
Däremot är det en hel del vatten på skolgårdar och förskolegårdar.
– Det påverkar att barnen kanske inte kan vara ute just nu. Sen får skolorna och förskolorna själva göra en bedömning om det är farligt för barnen eller inte, säger han.
Kommunen arbetar med att rensa diken, men mängden vatten är stor.
– Vi försöker rensa diken, men vi kan inte trolla bort vattnet. Det är så mycket, säger Mats Söderström.
Läs även:
Boende om översvämningen: ”Förstört alltihop”
Se filmen från översvämningarna
Översvämningar – tio hushåll drabbade i Onsala
“Gör allt vi kan” – kommunen om översvämningarna
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.

