En man larmade polisen om att han hade blivit misshandlad av en man. Han blev sedan själv motanmäld för misshandel, egenmäktigt förfarande och olaga hot.
Vid 17.30-tiden på onsdagen larmade en man polisen till ett bostadsområde i Kungsbacka.
– Han säger att han har blivit misshandlad av en person i samma ålder som han själv. Vi åker dit men det finns inga uppgifter om att någon behöver medfölja ambulans. Det blir anmälningar och motanmälningar, säger Jens Andersson, presstalesperson på polisen i region Väst.
Mannen anmäler en man för misshandel och skadegörelse, men blir själv motanmäld för misshandel, egenmäktigt förfarande och olaga hot av mannen. Männen, som båda är i 25-årsåldern, ska vara bekanta med varandra.
ANNONS
"Långa nätter med inte så mycket sömn utan mycket spelande."
Se filmer och bilder direkt från festen
Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.