NYHETER 2024-01-18 KL. 18:00

Macken i Särö stängd efter konkurs

Av Linnea Andersson

Sedan slutet av december är butiken och biltvätten vid Shellmacken i Särö centrum stängda på grund av konkurs. Det finns ännu inget besked om när de kan öppna igen.

Macken i Särö stängd efter konkurs
Innan en ny hyresgäst kan ta plats måste konkursen avslutas. Foto: Linnea Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Shell har själva hand om pumparna vid stationen i Särö centrum. Butiken och biltvätten drivs däremot av franchisetagare. Butikskonceptet heter ”Välkommen in!” och finns på Shellstationer runtom i landet.

– I butikerna ska man kunna få sin kaffe och något att äta. Vi har försökt bygga en matdestination där man kan få energi både till sig själv och till bilen på samma plats, säger Frida Nilsen Mrad som är presskontakt på Shell.

Sedan den 22 december håller butiken och biltvätten stängt i Särö, vilket Kungsbacka-Posten var först att rapportera om. Orsaken till stängningen är att franchisetagarna har gått i konkurs. Pumparna på macken är dock fortfarande i gång.

– Egentligen har stationen inte stängts ner helt. Eftersom det är vi som sköter drivmedelsförsörjningen så det är öppet där för dem som behöver tanka, säger Frida Nilsen Mrad.

Planen är att hitta en ny hyresgäst som kan driva vidare butiken och biltvätten. Processen är i gång, men ännu är det inte klart vilka som kommer att ta över. Innan en ny franchisetagare kan ta plats i lokalerna måste konkursen avslutas.

– Så fort den är avslutad räknar vi med att få tillgång till lokalen och ta in en ny hyresgäst. Vi jobbar väldigt hårt för att få i gång allt igen så snart som möjligt, så att kunderna ska kunna få all service som ska erbjudas på stationen igen.



TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

I topp: Renoverad gård från 1850-talet
2025-05-08 KL. 19:00
Premium

I topp: Renoverad gård från 1850-talet

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.